Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem nowego auta, które właśnie opuściło salon, czy też posiadasz kilkuletnie, używane auto, na pewno zależy Ci na tym, aby Twój samochód wyglądał jak najlepiej. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia systematyczna pielęgnacja auta, która wbrew pozorom nie kończy się na kilkuminutowej wizycie na myjni bezdotykowej.
Aby jak najrzetelniej zaprezentować, w jaki sposób podtrzymać perfekcyjny wygląd auta, przeprowadziliśmy test na samochodzie Lexus IS 300h z przebiegiem 17 tys. km. Zanim auto opuściło salon, wykonaliśmy kilka zabiegów detailingu m.in. :
Korektę lakieru
Zabezpieczenie najtwardszą powłoką ceramiczną Ceramic Pro Strong 9H
Kompleksowe zabezpieczenie wszystkich elementów auta: szyb, felg, plastików i skóry powłokami firmy Nanoshine Ceramic Pro
Zabezpieczenie Bezbarwnymi foliami ochronnymi Premium Shield
Tak, jak wszystkie inne samochody, ten również jest myty głównie na myjniach bezdotykowych. Dodatkowo, jeden raz w miesiącu poddawany jest detailingowemu myciu wraz z czyszczeniem wnętrza. Jest to najlepszy sposób na zachowanie idealnego wyglądu auta na długi czas.
Oczywiście, że tak, jednak pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad. Szukając najlepszego miejsca do umycia samochodu, sprawdziłem dziesiątki myjni bezdotykowych i niestety większości z nich nie mogę polecić. Pomijając oszukany czas mycia, kluczowym problemem są źle dobrane detergenty, po których zostają widoczne plamy na lakierze oraz zła jakość wody, która może być przyczyną uszkodzeń na lakierze lub powłoce ceramicznej.
Otrzymałem zaproszenie z Myjni Perfect Wash oraz Ehrle Zacisze, aby sprawdzić rezultaty, jakie można osiągnąć w myjni bezdotykowej. Zależało mi na tym, aby sprawdzić możliwości mycia w ekstremalnych warunkach oraz przekazać Ci krok po kroku, jak skutecznie myć auto na myjni bezdotykowej.
Ponieważ zawsze zależy nam na najlepszych efektach mycia, rekomenduję postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jest to sprawdzona instrukcja, dzięki której mamy pewność, że auto zostanie umyte prawidłowo.
Może się to wydawać banalne, jednak wiele osób o tym zapomina. Auto powinno być oczyszczone z zanieczyszczeń wierzchnich, piachu i osadu. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli wykorzystamy do tego demineralizowaną wodę, która nie spowoduje pojawienia się białych plam na lakierze. Czas trwania: ok. 2 minuty.
Pamiętaj, że jeśli wcześniej felgi zostały zabezpieczone powłoką ceramiczną, nie warto używać tego programu. Wtedy przechodzimy do drugiego programu „Mycie wysokim ciśnieniem” – tym sposobem bez problemu domyjemy zabezpieczone felgi, bez używanie kwasowych środków.
Zacznij od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy bagażnika, a następnie zajmij się bokami auta, a także zderzakami przód/tył. Najlepiej myć auto „od góry do dołu”, na tzw. „zakładkę”. Po jednej serii mycia można zrobić zmianę ruchu i czyścić „od dołu do góry”. Odległość lancy powinna wynosić od 30 do 50 cm. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Jeśli mycie zostanie przeprowadzone niedokładnie, na lakierze pojawią się „zygzakowe mazy”, które bardzo ciężko usunąć w następnym etapie mycia.
Wiele myjni określa ten etap mianem „nabłyszczania”. Spłukując chemię, masz gwarancję, że na lakierze nie pozostaną białe plamy i zacieki, oraz że użyta wcześniej chemia nie uszkodzi lakieru. Bardzo często usunięcie zaschniętych plam ( tzw. water spoty) możliwe jest tylko za pomocą polerowania lakieru.
Odjedź kilka metrów od stanowiska myjącego i zadbaj o detale. Wytrzyj felgi do sucha, nałóż dresing na opony i umyj szyby. Zadbaj o wszystkie detale, których nie byłeś w stanie wyczyścić podczas mycia. Dzięki temu uzyskany efekt będzie o wiele lepszy. Jeśli nie udało Ci się domyć auta w najbardziej zabrudzonych miejscach ( szczególnie dolne partie pojazdu ), pod żadnym pozorem nie próbuj docierać lakieru ręcznikami, gdyż możesz w ten sposób porysować lakier lub powłokę ceramiczną.
Pamiętaj, aby nigdy nie wycierać lakieru ręcznikami, ściągaczkami, irchami oraz innymi akcesoriami, które mogą uszkodzić jego powłokę. Mycie na myjni bezdotykowej może być bezpieczne i skuteczne, jednak powinno być traktowane jako dopełnienie detailingowego mycia ręcznego, które pomaga utrzymać perfekcyjny wygląd auta.
Mycie samochodu na myjni bezdotykowej to koszt rzędu 10-20 złotych. Myjnia Zacisze Ehrle oraz Perfect Wash Białołęka zaskoczyła mnie wysoką jakością używanych detergentów, szybkością oraz dużą skutecznością mycia. Na szczególne uznanie zasługuje najbardziej zaawansowany technologicznie system mycia bezdotykowego Ehrle, dzięki któremu nie używamy szczotki do mycia, która może mocno uszkodzić lakier lub powłokę ceramiczną.
Chcesz optymalnie zadbać o swoje auto? Wystarczy, że minimum raz w tygodniu odwiedzisz myjnię bezdotykową i umyjesz auto zgodnie z naszymi wskazówkami. Aby zachować jego nieskazitelny wygląd, rekomenduję raz w miesiącu wykonać detailingowe mycie ręczne z konserwacją lakieru.
Odwiedź Wellness Car i dowiedz się, w jaki sposób zadbać o idealny wygląd Twojego auta.
© 2022 Wellness Car. All rights reserved. Polityka prywatności
Wykorzystanie i powielanie zdjęć produktów bez zgody autora zabronione.
Prezentowana oferta produktów nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a ma jedynie charakter informacyjny.