Mycie auta na myjniach bezdotykowych - jak należy myć auto?

Jak możemy w prosty sposób potrzymać perfekcyjny stan naszych aut?

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem nowego auta, które właśnie opuściło salon, czy też posiadasz kilkuletnie, używane auto, na pewno zależy Ci, aby Twój samochód wyglądał jak najlepiej. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja auta, która wbrew pozorom nie kończy się na kilkuminutowej wizycie na myjni bezdotykowej.

Aby jak najrzetelniej zaprezentować, w jaki sposób podtrzymać perfekcyjny wygląd auta, przeprowadzimy test na samochodzie Lexus IS 300h z przebiegiem 17 tys. km. Zanim auto opuściło salon, wykonano na nim kilka zabiegów zabezpieczających:

Korektę lakieru

Zabezpieczenie najtwardszą powłoką ceramiczną Ceramic Pro Strong 9H

Kompleksowe zabezpieczenie wszystkich elementów, m.in. szyby, felgi, plastiki i skóry powłokami od firmy Nanoshine Ceramic Pro

Tak, jak wszystkie inne samochody, ten również jest myty głównie na myjniach bezdotykowych. Dodatkowo 1 raz w miesiącu poddawany jest detailingowemu myciu wraz z czyszczeniem wnętrza. Jest to najlepszy sposób na zachowanie idealnego wyglądu auta na długi czas.

Czy myjnia bezdotykowa to dobry wybór?

Oczywiście, że tak, jednak pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad. Szukając najlepszego miejsca do umycia samochodu, sprawdziłem dziesiątki myjni bezdotykowych i niestety większości z nich nie mogę polecić. Pomijając oszukany czas mycia, kluczowym problemem są źle dobrane detergenty, po których zostają widoczne plamy na lakierze oraz zła jakość wody, która może być przyczyną uszkodzeń na lakierze, czy też powłoce ceramicznej.

Otrzymałem zaproszenie z Myjni Zacisze Ehrle aby sprawdzić rezultaty, jakie można osiągnąć w myjni bezdotykowej. Zależało mi, aby sprawdzić możliwości mycia w ekstremalnych warunkach oraz przekazać Państwu krok po kroku jak skutecznie myć auto na myjni bezdotykowej.

Ponieważ zawsze zależy nam na najlepszych efektach mycia, rekomenduję postępowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jest to sprawdzona instrukcja, dzięki której mamy pewność, że auto zostanie prawidłowo umyte.

1. „Mycie felg” - Czas trwania: ok. 4-5 minut.

Od tego warto zacząć czyszczenie auta. Pamiętaj, że jeśli wcześniej felgi zostały zabezpieczone powłoką ceramiczną, nie warto używać tego programu. Przechodzimy do drugiego programu „Mycie wysokim ciśnieniem” - tym programem bez problemu domyjemy zabezpieczone felgi, bez używanie kwasowych środków.

2. Mycie nadwozia „Mycie wysokim ciśnieniem” - Czas trwania: 5 – 10 min.

Zacznij od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy bagażnika, a następnie zajmij się bokami auta, a także zderzakami przód/tył. Najlepiej myć auto „od góry do dołu”, na tzw. „zakładkę”. Po jednej serii mycia można zrobić zmianę ruchu i czyścić „góry do dołu”. Odległość lancy powinna wynosić od 20 do 30 cm. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Jeśli mycie zostanie przeprowadzone niedokładnie, na lakierze pojawią się „zygzakowe mazy”, które bardzo ciężko usunąć w następnym etapie mycia.

3. Spłukanie auta wodą demineralizowaną „nabłyszczanie ”- Czas trwania: 5 – 10 min.

Ten etap wiele myjni określa mianem „nabłyszczania”. Spłukując chemię, masz gwarancję, że na lakierze nie pozostaną białe plamy i zacieki, oraz że użyta wcześniej chemia nie uszkodzi lakieru. Bardzo często usunięcie zaschniętych plam ( tzw. Water spoty) możliwe jest tylko za pomocą polerowania lakieru.

4. Skup się na detalach

Odjedź kilka metrów od stanowiska myjącego i zadbaj o detale. Wytrzyj felgi do sucha, nałóż dresing na opony i umyj szyby. Zadbaj o wszystkie detale, których nie byłeś w stanie wyczyścić podczas mycia. Dzięki temu uzyskany efekt będzie o wiele lepszy. Jeśli nie udało się domyć auta w najbardziej zabrudzonych miejscach ( szczególnie dolne partie auta ) pod żadnym pozorem nie próbuj docierać lakieru ręcznikami, gdyż możesz w ten sposób porysować lakier lub powłokę ceramiczną.

Odpowiednia pielęgnacja auta wymaga systematyczności

Pamiętaj, aby nigdy nie wycierać lakieru ręcznikami, ściągaczkami, irchami i innymi akcesoriami, które mogą uszkodzić jego powłokę. Mycie na myjni bezdotykowej może być bezpieczne i skuteczne, jednak powinno być traktowane jako dopełnienie detailingowego mycia ręcznego, które pomaga utrzymać perfekcyjny wygląd auta.

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej to koszt rzędu 10-20 złotych. Myjnia Zacisze Ehrle zaskoczyła mnie wysoką jakością używanych detergentów, szybkością oraz dużą skutecznością mycia. Na szczególne uznanie zasługuje najbardziej zaawansowany technologicznie system mycia bezdotykowego Ehrle, dzięki któremu nie używamy szczotki do mycia, która może mocno uszkodzić lakier lub powłokę ceramiczną.

Ehrle jest to najstarszy i najbardziej doświadczony producent w Europie. Postawienie na niemiecką solidność i niezawodność gwarantuje najlepsze efekty mycia bez obaw, że podczas wizyty w myjni bezdotykowej powierzchnia lakieru zostanie uszkodzona.

Chcesz optymalnie zadbać o swoje auto? Wystarczy, że minimum 1 raz w tygodniu odwiedzisz myjnię bezdotykową i umyjesz auto zgodnie z naszymi wskazówkami. Aby zachować jego nieskazitelny wygląd, rekomenduję 1 raz w miesiącu wykonać detailingowe mycie ręczne z konserwacją lakieru.

Odwiedź Wellness Car i dowiedz się, w jaki sposób zadbać o idealny wygląd Twojego auta.